Лiкар.iнфонд

Лiкар.iнфонд
Home / Проекты / Отделение токсикологии... / Корисна інформація. Отруєння - це необхідно знати кожному

Корисна інформація. Отруєння - це необхідно знати кожному

 
РЕЙТИНГ: 82922

Друзі!

Оскільки за мету акції «Монетки збирай – діткам допомагай!» поставлено допомогу саме відділенню токсикології НДСЛ «Охматдит», необхідно розповісти, кого ж лікують лікарі, що працюють під такою незвичною і незрозумілою навіть багатьом дорослим назвою – токсикологи, а також про те, що слід робити, а чого робити не можна, щоб не довелося стати пацієнтом цього відділення. Отже, сьогодні мова піде про токсикологічну безпеку.

Український дитячий Центр клінічної токсикології, інтенсивної та еферентної терапії здійснює консультативну, діагностичну, лікувальну та реабілітаційну допомогу дітям з гострими отруєннями, тяжким перебігом захворювань, що потребують використання методів замісної терапії, а саме штучної нирки і штучної печінки.

За даними ВООЗ щороку від гострих отруєнь помирає понад 250 000 чоловік. Показники гострих отруєнь в Україні зростають і складають вже 25-40 випадків на 10 000 населення. Спостерігається збільшення побутових (випадкових, алкогольних, наркотичних, лікарських) отруєнь серед дітей та підлітків. Також збільшилась кількість постраждалих від надзвичайних ситуацій. В 2003 році постраждало 2063 людини, з них 736 дітей, в 2007 році – вже 2722 людини.

Значення роботи токсикологічного відділення НДСЛ «Охматдит» важко переоцінити. Щороку у відділення в критичному стані потрапляє понад 500 дітей. Ця біда може торкнутись кожного.

Отже, давайте запам’ятаємо, з чого з саме складається Ваша безпека

1. Що  таке отруєння?

Отруєння  – це порушення роботи різних органів  людського тіла в наслідок попадання  до організму  людини різних отруйних речовин (отрути). Якщо до організму потрапляє велика кількість отруйних речовин за короткий проміжок часу (наприклад, дуже велика кількість алкоголю було вжито за один раз) виникає гостре отруєння. Якщо ж отруйна речовина  впливає на людину маленькими порціями протягом відносно тривалого періоду часу (наприклад, вдихання парів клею щодня), отруєння називається хронічним. Його симптоми можуть буди не так виражені, як при гострому отруєнні, але також потребують обов’язкової медичної допомоги.

2. Що  є отрутою для  людського організму?

Отрутою може бути будь-яка речовина зовнішнього середовища, яка при потраплянні до організму людини викликає тяжкі порушення його життєдіяльності. Ягоди, гриби, рослини, речовини, які виділяють деякі комахи, жителі моря, звірі, будь-які ліки та хімічні речовини – все це, потрапляючи до організму людини у певній дозі, може принести велику шкоду. Медицина виділяє основні групи отруйних речовин. Але разом з тим, ніколи не може передбачити, якою може бути індивідуальна реакція людини на деякі речовини, іноді навіть на трави чи їстівні фрукти. Ось чому дуже важливо ніколи не смакувати незнайомі ягоди і гриби чи рослини, з якими ви зіткаєтесь вперше, не контактувати з незнайомими тваринами, комахами.

3. Чи  правда, що можна отримати отруєння тільки якщо спробуєш отруйну речовину на смак?

Ні. Частіше медичні працівники дійсно зіткаються з отруєннями при попаданні отруйних речовин до порожнини рота людини, але небезпека отрути в тому, що вона має здатність потрапляти до організму багатьма іншими шляхами – через ніс і дихальні шляхи при вдиханні, шкіру при потраплянні на неї, через слизові оболонки губ, очей, носа, при введенні отруйної речовини до вени. Ось чому так важливо дотримуватись обережності і правил техніки безпеки під час роботи з хімічними речовинами, заготівлі лікарських рослин та в багатьох інших ситуаціях.

4. Чи  правда, що отруїтися можливо, тільки якщо отримаєш дуже велику дозу отрути?

Ні. При потраплянні до людського організму деякі речовини мають здатність призводити до смерті навіть в дуже маленьких, мікроскопічних дозах. Наприклад, вживання 1,5 г карболової кислоти або лише 1г насіння болиголова (вони дуже схожі на кріп) призводить до смерті. У кожної отрути є своя «градація» доз, при збільшені якої збільшується і тяжкість ознак отруєння. Кількість отруєнь у нашому повсякденному житті настільки велика, що існує навіть окреме направлення в медицині, яке займається допомогою постраждалим від отруєнь – токсикологія (від грецького «toxi» - отрута», logos» - наука). 

5. Чим небезпечні гострі отруєння?

Наслідок  отруєння, тобто, чи буде жити людина та чи не залишиться вона інвалідом, значною мірою залежить від того, наскільки своєчасно була надана медична допомога та чи вірно було встановлено причину отруєння, а саме різновид отрути. Особливо гострі отруєння небезпечні для дітей та підлітків в силу деяких особливостей їх розвитку.

В період від народження та до досягнення 21 року організм немовля, дитини, підлітка, проходить різні ступені розвитку, протягом яких практично всі процеси обміну речовин в організмі минають трохи інакше, ніж у дорослих – відрізняються і частота дихання, і особливості розвитку скелета і мускулатури, і робота підшлункової залози тощо. Для настання смерті або тяжких наслідків дитині достатньо меншої дози отруйної речовини, ніж дорослій людині. Саме тому отруєння у дітей та підлітків викликають серйозну загрозу і потребують негайної медичної допомоги.

6. Від чого можуть виникнути  отруєння?

Токсикологія  знає багато різних класифікацій отруєнь. Умовно можна виділити наступні групи отруйних речовин, які найчастіше викликають отруєння:

- харчові продукти, несвіжі, з простроченим терміном реалізації, непридатні для вживання дітям певного віку;
- отруйні речовини, які виробляють деякі види рослин, тварин та отруйні гриби;
- речовини побутової хімії – миючі засоби для вікон, посуду, підлоги та пральні порошки;
- промислова отруйна речовина, яка використовується на промисловому виробництві, але може використовуватись і в побуті, наприклад для ремонтних робіт – розчинники, лаки, фарби, клей;
- отрутохімікати та добрива, які використовуються для праці в саду та на городі;
- лікарські препарати;
- тютюн, алкоголь та наркотичні речовини.

7.  В яких випадках зазначеними  речовинами можливо  серйозно отруїтись?

Отруєння  речовинами вищезазначених груп можливо у наступних випадках:

- вживання їх в їжу або інше їхнє потрапляння до шлунку;
- вдихання випарів цих речовин;
- передозування ліками або безконтрольне їх застосування при самолікуванні;
- випадкове або постійне вживання тютюну, алкоголю та наркотичних засобів;
- потрапляння засобів на шкіру або слизові оболонки в наслідок необачного поводження з ними або невиконання правил техніки безпеки;
- укус змій, деяких комах та тварин.

Іноді отруєння можуть бути випадковими (якщо вжив у їжу або випив не доглянувши, або  забув вдягти печатки при роботі з їдкою речовиною), а іноді  навмисними. Навмисні отруєння особливо небезпечні тим, що, як правило, підлітки скоюють  їх з метою самогубства, не замислюючись про наслідки та ретельно маскуючи всі сліди отруєння.

При цьому вони навіть не усвідомлюють, що сучасна медицина має у своєму арсеналі таку кількість медичних  препаратів, що більшість дітей вдається врятувати. Але існує інша небезпека – не маючи інформації про те, якою саме отруйною речовиною отруїлася дитина, лікарі не завжди встигають вчасно підібрати саме той препарат, який допоможе уникнути тяжких наслідків. Тому багато дітей, як наслідок, лишаються інвалідами.

Пам’ятайте! Навмисне отруєння – це дуже небезпечний крок, який взмозі зіпсувати життя Вам і Вашим близьким на довгі роки.

8. Які ознаки отруєння?

Ознаки  отруєння можуть бути дуже різні, в  залежності від того, яка отруйна  речовина потрапила до організму  та яким шляхом. Тим не менш, можливо  думати про отруєння при наявності  наступних ознак:

- різке падіння  температури тіла до 32-34С чи навпаки різке її збільшення до 38-40С;
- наявність специфічного неприємного запаху з рота, а також нудоти та блювоти;
- зміна кольору шкіри та сечі;
- свербіж та сильні болі в різних місцях, в залежності від шляхів потраплянні отрути до організму;
- сильний набряк, сип, наявність виразок на шкірі та слизових оболонках на ділянках потрапляння отрути;
- судоми та головний біль навіть до втрати свідомості;
- порушення дихання та ковтання;
- повна або часткова втрата слуху, дзвін у вухах;
- повна або часткова втрата зору, виникнення «зірочок» перед очима, втрата здатності розрізнювати кольори;
- порушення ходи та координації рухів;
- сонливість чи навпаки сильне збудження, розширення зіниць;
- відсутність пульсу в кінцівках, зупинка дихання.

9.  Що  необхідно робити, якщо Ви відчули ознаки отруєння?

При підозрі  на отруєння постраждалому терміново необхідно надати першу медичну допомогу та звернутися за допомогою до найближчого медичного закладу або викликати «Швидку допомогу». Якщо це зробити неможливо (немає телефону, лікарня знаходиться далеко та інше), необхідно звернутися за допомогою до дорослих!

10. Яку першу допомогу необхідно  надати постраждалому  при отруєнні?

Перша допомога залежить від того, яка речовина викликала отруєння. Тим не менш, існують загальні принципи надання першої допомоги:

при потраплянні отруйної речовини на шкіру, ретельно промийте водою  ділянку, на яку вона потрапила, та зніміть одяг, на якому залишились сліди цієї речовини;

при потраплянні отруйної речовини до очей, негайно промийте очі великою кількістю проточної холодної води;

при вдиханні отруйної речовини необхідно прополоскати рота та, якщо можливо, надати постраждалому випити велику кількість рідини. Необхідно негайно вивести чи винести постраждалого на свіже повітря. Одежу також бажано зняти: вона могла увібрати в себе пари отруйної речовини. Якщо це неможливо, то необхідно хоча б розстебнути одежу та забезпечити надходження свіжого повітря. У разі втрати свідомості необхідно піднести до носу постраждалого розчин нашатирного спирту, а при зупинці дихання зробити штучне дихання;

при потраплянні лікарського препарату до шлунку необхідно випити декілька склянок води з активованим вугіллям з розрахунку 1 г на 1кг маси тіла та зробити намагання викликати блювоту;

при потраплянні до шлунку їдких речовин перша допомога залежить від того, яка хімічна речовина потрапила в організм;

при отруєнні кислотою необхідно нейтралізувати кислоту лужним розчином – давати постраждалому внутрішньо через короткі проміжки часу по столовій ложці розчину соди (2 чайні ложки на склянку води), молоко чи яєчний білок змішаний з водою;

при отруєнні лугоми постраждалому необхідно давати холодну воду, підкислену оцтом (2 столові ложки 3% розчину оцту на склянку води), рослинну олію або яєчний білок змішаний з водою. При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати робити масаж серця!

при отруєнні харчовими продуктами, алкоголем чи отрутою грибів, необхідно дати випити постраждалому декілька склянок води, в яку бажано додати марганцевокислий калій – до світло-рожевого кольору розчину та викликати блювоту. Після цього постраждалому можна дати будь який сорбент (ентеросгель, активоване вугілля), покласти у горизонтальне положення та тепло вкрити, давати пити теплу рідину. При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати робити масаж серця;

після надання першої допомоги постраждалого необхідно  негайно доставити  до найближчого медичного  закладу або викликати  «Швидку допомогу».

Пам’ятайте! Від Вашої оперативності безпосередньо залежить подальший розвиток хвороби та життя постраждалого!

11. Які наслідки отруєння?

Отруєння можуть мати дуже небезпечні наслідки - від ускладнень з боку нирок, шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи та інших систем організму. Інколи люди лікуються від наслідків тяжких отруєнь роками.

Якщо доза отруйної речовини занадто висока, лікарі не змогли вчасно встановити яка саме речовини викликала отруєння чи допомога була надана із запізненням, людина може залишитись на все життя інвалідом – з грубими рубцями у шлунку, видаленими внутрішніми органами, тяжкими ушкодженнями шкіри, які спотворюють зовнішній вигляд і потребують пересадки і таке інше. Найтяжчим наслідком отруєння є смерть.

Тому так важливо знати речовину, яка викликала отруєння, перші правила надання допомоги при отруєннях та вміти надати першу допомогу постраждалому від отрути.

Пам'ятайте ці прості правила та поділіться інформацією з вашими близькими. Це має знати кожен. Дбайте про себе!